Pieluszkowe zakażenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany w miejscu przylegania pieluchy.

W początkowym okresie można zauważyć zaczerwienienia oraz łuszczenie naskórka. Następnie, wraz z nasilaniem się procesu zapalnego, dochodzi do rozwoju obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc, mogą powstawać grudki, pęcherzyki oraz nadżerki.

Przyczyny występowania pieluszkowego zapalenia skóry mają charakter złożony i wieloczynnikowy, a ich znaczenie w rozwoju objawów jest bardzo indywidualne.

Znaczenie mają: wilgoć i uszkodzenie (maceracja) naskórka, przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, zasadowe pH moczu, którego wartość jest dodatkowo podnoszona przez produkujące ureazę bakterie kałowe, niedostateczna higiena skóry, obecność drożdżaków w kale, antybiotykoterapia, biegunki, wrodzone wady układu moczowego, uczulenie spowodowane kontaktem z alergenami zawartymi w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej.

Wizyta to wywiad, badanie, omówienie przyczyn powstawania zmian, odpowiednia pielęgnacja oraz odpowiednio dobrane metody leczenia